KM

Maatilakin voi ulkoistaa sähkönhankinnan

24.7.2009

Yrittäjän päivä venyy tarvittaessa molemmista päistä, mutta joka paikkaan ei voi ratketa, vaikka haluaisikin. Joskus on parempi keskittyä olennaiseen ja jättää erityisosaamista vaativat tehtävät suosiolla muille. Suurehkon maatilan sähköenergian hankinnan voi ulkoistaa siihen erikoistuneelle yritykselle. Näin tehtiin vastikään jalasjärveläisellä Pihlajan tilalla, eikä päätös ole isäntäväkeä kaduttanut.

Rakentamisen ja muun arkisen hässäkän pyörteissä vähemmän kiireelliset asiat on toisinaan pakko siirtää syrjään odottamaan. ”Vaikka postia tuli, että taas sähkön hinta nousee, asiaan ei ollut aikaa rauhassa paneutua”, maidontuottaja Marjo Muhonen harmittelee.

Asia sai yllättäen tuulta purjeisiin kuluvan vuoden tammikuussa, kun Skapat Energian yhteyshenkilö soitti. Hän oli saanut tilan yhteystiedot paikalliselta isännältä, joka oli jo käyttänyt yrityksen palvelua hyväkseen. ”Ei epäilyttänyt tarttua tilaisuuteen, kun tuttu isäntä suositteli meille itsekin käyttämäänsä palvelua”, Muhonen kertoo.

Säästöä joka sentti

Sähkön kilpailutuksen ulkoistaminen tuntui isännänkin mielestä varteenotettavalta ajatukselta. ”Joistakin töistä maksaa ennemmin ulkopuoliselle, ja sähkön ostaminen on juuri sellainen”, Kai Kytölä toteaa.
”Mieluummin se, kuin vaikkapa kirjanpito.”

Tila teki Skapatin kanssa sopimuksen sähkönhankintapalvelusta ja valtuutti yrityksen ostamaan tilan sähköt. Siitä eteenpäin Skapat hoiti kaiken muun ja teki lopulta toukokuun alussa tilan puolesta määräaikaisen 2,5-vuotisen sähkösopimuksen Keravan Energian kanssa. Sähkön siirrosta huolehtii edelleen Fortum.

Tariffeihin ei tullut muutoksia: tilalle haluttiin kausisähköä kuten tähänkin asti ja sitä myös saatiin. Vajaa kolmannes tilan tarvitsemasta sähköstä kuluu talvikautena. Sähkön verollinen keskihinta tilalle on jatkossa 5,12 senttiä/kWh, ja esimerkiksi toukokuussa sähkö maksoi 4,55 snt/kWh. Sähkön hinnasta putosi noin sentti pois verrattuna entiseen sopimukseen Kokkolan Energian kanssa, joka sekin aikoinaan oli edullisimmasta päästä. Tämä tarkoittaa sähkölaskussa tilalle noin 1 000 euron säästöä vuodessa.

Vaivaton tapa vaikuttaa sähkölaskuun

Skapat laskuttaa asiakkaaltaan sähkönhankinnan hallinnoinnista vuosikulutusarvioon perustuvan palvelumaksun. Kytölän tilalle palvelu maksaa 100 MWh:n kulutuksella 19 euroa kuussa (+alv 22 %). Skapat lähettää asiakkailleen viikoittain sähköpostitse katsauksen sähkön hinta-kehityksestä.

”Eihän sähköä kilpailuttamalla mitään tuhansien eurojen säästöjä saa, mutta jos säästää 800 euroa sillä, että vaivautuu kirjoittamaan nimensä yhteen paperiin, niin kannattaahan se. Tämän kokemuksen perusteella systeemi on helppo ja tuottaa jopa taloudellista hyötyä”, Kai Kytölä toteaa.

Itsekin sähköä kilpailuttaneena hän tietää, että vie aikansa selvittää kaikki asiaan liittyvä, ja omalle ajallekin pitää laskea hintaa. Kukin voi tahollaan pohtia, riittääkö esimerkiksi 200 euroa korvaukseksi omalle työlle ja sille ajalle, minkä kilpailuttamiseen tuhraa, varsinkin jos olisi tähdellisempääkin tekemistä.

Ajatus sähkönostokimpan perustamisesta ei saa Kytölää liiemmin innostumaan.

Hän kertoo koonneensa tiloja kimppaan kymmenisen vuotta sitten, kun kilpailuttaminen tuli mahdolliseksi, mutta hyöty jäi vähäiseksi, kun edes 500 MWh:n pottia kilpailuttamalla ei sähkön-myyjien välille saatu todellisia eroja aikaan. ”Hankintarengashomma on jostakin syystä muutenkin hiipunut viime aikoina”, hän pohtii.

Lue koko juttu KM:stä

Tiina Kolunsarka

Tilaajapalvelut

Lehtiesittely
Tilaa lehti
Osoitteenmuutos
Tilausmuutokset

Mediatiedot

Lehti
Ilmestymis-ja aineistoaikataulu
Ilmoitushinnat
Verkkopalvelu
Ilmoitushinnat ja mainosmuodot
Tekniset tiedot
Otavamedia Oy Maistraatinportti 1 00015 OTAVAMEDIA

Asiakaspalvelu

puh: (09) 156 665, fax: (09) 156 6511

Avoinna: ma–pe klo 08.00–17.00

Verkkopalvelut
Alibi
Anna
Deko
Erä
Hymy
Kaksplus
KG-lehti
Kippari
Kotiliesi
Kotilääkäri
Käytännön Maamies
Koululainen
Moda
Parnasso
Seura
Suomen Kuvalehti
Suosikki
Tekniikan Maailma
TM Rakennusmaailma
Vauhdin Maailma
Vene
Media-Matkat
Nettiauto
Plaza