KM

Valtra N142 Versu

15.1.2010

Valtran traktorimallisto on vaihtoehtoja pullollaan. Malleja on paljon ja etenkin N-sarjassa on käytössä varsin monenlaista tekniikkaa. Moottoritehon mukaan malleja on kuusi, mutta varusteluversiot huomioiden määrä kipuaa toiselle kymmenelle. Näistä jokainen on tietysti räätälöitävissä käyttäjän tarpeiden mukaisilla valinnaisvarusteilla.

N82 ja N92 ovat kooltaan vähän muita pienempiä ja kevyempiä, mutta ohjaamo ja muotoilu noudattelevat muuta mallistoa. Pikkuännien moottoreita ruokitaan mekaanisella ruiskutusjärjestelmällä.

Mallit N101–N141 ovat numeroinniltaan vielä ”ykkössarjan” koneita. Voima synnytetään astetta moderneimmilla, yhteispaineruiskutuksella varustetuilla moottoreilla. Sähköisen moottorinohjauksen mahdollistamana ominaisuuksiin kuuluu siirtoajon lisäteho, transport boost. Pikkumallien tavoin voimansiirto on mallia HiTech, eli pikavaihde on kolmiportainen ja sähköhydraulisen suunnanvaihtimen viiksestä löytyy myös käsijarru. Lisävarusteluettelo kasvaa näille malleille etuakselin ja ohjaamon jousituksilla. Poikkeuksena on N101, jota saa HiTechin ohella myös Classic-varusteisena. Mekaanisesta suunnanvaihtimesta johtuen vaihdekeppejä on yksi enemmän ja käsijarrua kiskotaan perinteisellä kahvalla. Classic-hengen mukaisesti ohjaamojousitusta ei ole saatavana tähän malliin.

Ominaispiirteitä löytyy myös N111e:stä. Mallimerkintä vihjaa kyseessä olevan matalakierrosmallin, jossa nimellisteho löytyy valinnan mukaan joko muiden mallien tavoin moottorin 2200 r/min nopeudelta tai eco-asetuksella 1800 r/min nopeudelta.

N111-mallista alkaen 50 km/h -vaihteiston saa lisävarusteena ja varusteluasteikon huipulle tulee Advance. Ohjaamossa edistyneempi varustelu näkyy käsinojahallintana näyttöruutuineen ja muine sähköhienouksineen. Merkittävin tekninen ero muihin on tehokkaampi, säätötilavuuksiseen pumppuun perustuva hydrauliikka ja sähköhallintaiset venttiilit.

Vaihteistouudistuksen myötä syntyneet Versu- ja Direct-mallit on kaikki numeroitu ”kakkossarjalaisiksi”. Valikoima ulottuu neljän T-sarjalaisen lisäksi N-sarjan kahteen tehokkaimpaan malliin.

Versut ja Directit ovat oikeastaan uudella voimansiirrolla varustettuja Advance-malleja. Ulkonäköön on luotu keulan ja lokasuojien muotoilulla uutta särmikkyyttä ja moottorien maksimiväännöt ovat kasvaneet. Merkittävimmät väännön lisäykset ovat suurimmissa T-malleissa, joissa vanhan voimansiirron takia moottorien maksimivääntöjä on jouduttu leikkaamaan.

N- ja T-sarjojen pääasiallisin rakenteellinen ero on moottorin sylinteriluku ja sijainti. T-sarjassa kuutoskonetta ja voimansiirtoa yhdistävä välirunko ”siirtää” moottorin etuakselin päälle. N-sarjassa nelisylinterinen moottori ja voimansiirto on pultattu suoraan toisiinsa. Ännän takapainoisempi painojakauma tekee siitä soveliaamman etukuormainkäyttöön.

N142 Versun arvonlisäverollinen listahinta on 82 200 euroa. Koeajotraktoriimme oli ruksattu yli 16 000 euron lisävarusteet, joista merkittävimmin ajotuntumaan vaikuttavia olivat etuakselin ja ohjaamon jousitukset, Evolution-ilmaistuin, 50 km/h -vaihteisto ja isot renkaat. Kun keulalla oli noin 11 000 euron hintainen etukuormain, nousi kokonaispaketin hinta 109 900 euroon.

Lue koeajon kokemukset KM:stä

Tilaajapalvelut

Lehtiesittely
Tilaa lehti
Osoitteenmuutos
Tilausmuutokset

Mediatiedot

Lehti
Ilmestymis-ja aineistoaikataulu
Ilmoitushinnat
Verkkopalvelu
Ilmoitushinnat ja mainosmuodot
Tekniset tiedot
Otavamedia Oy Maistraatinportti 1 00015 OTAVAMEDIA

Asiakaspalvelu

puh: (09) 156 665, fax: (09) 156 6511

Avoinna: ma–pe klo 08.00–17.00

Verkkopalvelut
Alibi
Anna
Deko
Erä
Hymy
Kaksplus
KG-lehti
Kippari
Kotiliesi
Kotilääkäri
Käytännön Maamies
Koululainen
Moda
Parnasso
Seura
Suomen Kuvalehti
Suosikki
Tekniikan Maailma
TM Rakennusmaailma
Vauhdin Maailma
Vene
Media-Matkat
Nettiauto
Plaza